Every year we come to the day where to greatest films, actors, actresses and musicians are honored with the highest prestige. The 92nd Oscars® brought large amounts of respect to the greats and even more to some rising talent. Last week once again brought these stars to the Academy of Motion Picture Arts and Sciences as the reveled in their victories. Here is a full list of all the winners at the 2020 Oscars on February 9.

 

Best Actor

  • Winner: Joaquin Phoenix – Joker
  • Antonio Banderas – Pain and Glory
  • Leonardo DiCaprio – Once Upon A Time in Hollywood
  • Adam Driver – Marriage Story
  • Jonathan Pryce – The Two Popes

Best Actress

  • Winner: Renee Zellweger – Judy
  • Cynthia Erivo – Harriet
  • Scarlett Johansson – Marriage Story
  • Saoirse Ronan – Little Women
  • Charlize Theron – Bombshell

Best Supporting Actor

  • Winner: Brad Pitt – Once Upon A Time in Hollywood
  • Sir Anthony Hopkins – The Two Popes
  • Al Pacino – The Irishman
  • Joe Pesci – The Irishman
  • Tom Hanks – A Beautiful Day in the Neighborhood

Best Supporting Actress

  • Winner: Laura Dern – Marriage Story
  • Florence Pugh – Little Women
  • Margot Robbie – Bombshell
  • Scarlett Johansson – Jojo Rabbit
  • Kathy Bates – Richard Jewell

Best Director

  • Winner: Parasite – Bong Joon-ho
  • Joker – Todd Phillips
  • 1917 – Sam Mendes
  • The Irishman – Martin Scorsese
  • Once Upon A Time in Hollywood – Quentin Tarantino

Best Original Screenplay

  • Winner: Parasite – Bong Joon-ho & Han Jin Won
  • Marriage Story – Noah Baumbach
  • 1917 – Same Mendes & Krysty Wilson-Cairns
  • Knives Out – Rian Johnson
  • Once Upon A Time in Hollywood

Best Adapted Screenplay

  • Winner: Jojo Rabbit – Taika Waititi
  • Joker – Todd Phillips & Scott Silver
  • Little Women – Greta Gerwig
  • The Irishman – Steven Zaillian
  • The Two Popes – Anthony McCarten

Best Animated Feature

  • Winner: Toy Story 4
  • Klaus
  • Missing Link
  • I Lost My Body
  • How to Train Your Dragon: The Hidden World

Best Documentary Feature

  • Winner: American Factory
  • The Cave
  • The Edge of Democracy
  • Honeyland
  • For Sama

Best International Feature

  • Winner: Parasite – South Korea
  • Corpus Christi – Poland
  • Les Miserables – France
  • Honeyland – North Macedonia
  • Pain and Glory – Spain

Best Documentary Short

  • Winner: Learning to Skateboard in a Warzone (If You’re a Girl)
  • In the Absence
  • Life Overtakes Me
  • St Louis Superman
  • Walk Run Cha-Cha

Best Live Action Short

  • Winner: The Neighbors’ Window
  • Nefta Football Club
  • Saria
  • A Sister
  • Brotherhood

Best Animated Short

  • Winner: Hair Love
  • Dcera (Daughter)
  • Kitbull
  • Memorable
  • Sister

Best Cinematography

  • Winner: 1917 – Roger Deakins
  • The Irishman – Rodrigo Prieto
  • Joker – Lawrence Sher
  • The Lighthouse – Jarin Blaschke
  • Once Upon A Time in Hollywood – Robert Richardson

Best Costume Design

  • Winner: Little Women – Jacqueline Durran
  • The Irishman – Sandy Powell & Christopher Peterson
  • Jojo Rabbit – Mayes C Rubeo
  • Joker – Mark Bridges
  • Once Upon A Time in Hollywood – Arianne Phillips

Best Make-Up & Hairstyling

  • Winner: Bombshell – Kazu Hiro, Anne Morgan & Vivian Baker
  • Judy – Jeremy Woodhead
  • Maleficent: Mistress of Evil – Paul Gooch, Arjen Tuiten & David White
  • 1917 – Naomi Donne, Tristan Versluis & Rebecca Cole
  • Joker – Nicki Ledermann & Kay Georgiou

Best Film Editing

  • Winner: Ford v Ferrari – Michael McCusker & Andrew Buckland
  • Jojo Rabbit – Tom Eagles
  • Joker – Jeff Groth
  • The Irishman – Thelma Schoonmaker
  • Parasite – Yang Jinmo

Best Visual Effects

  • Winner: 1918 – Guillaume Rocheron, Greg Butler & Dominic Tuohy
  • Avengers: Endgame – Dan Deleeuw, Russel Earl, Matt Aitken & Dan Sudick
  • The Irishman – Pablo Helman, Leandro Estebecorena, Nelson Sepulveda-Fauser & Stephane Grabli
  • The Lion King – Robert Legato, Adam Valdez, Andrew R Jones & Elliot Newman
  • Star Wars: The Rise of Skywalker – Roger Guyett, Neal Scanlan, Patrick Tubach & Dominic Tuohy

Best Production Design

  • Winner: Once Upon A Time in Hollywood – Barbara Ling & Nancy Haigh
  • Jojo Rabbit – Ra Vincent & Nora Sopkova
  • 1917 – Dennis Gassner & Lee Sandales
  • The Irishman – Bob Shaw & Regina Graves
  • Parasite – Lee Ha Jun & Cho Won Woo

Best Original Song

  • Winner: (I’m Gonna) Love Me Again – Rocketman (Elton John & Bernie Taupin)
  • I Can’t Let You Throw Yourself Away – Toy Story 4 (Randy Newman)
  • I’m Standing With You – Breakthrough (Diane Warren)
  • Into the Unknown – Frozen 2 (Kristen Anderson-Lopez & Robert Lopez
  • Stand Up – Harriet (Joshuah Brian Campbell & Cynthia Erivo)

Best Original Score

  • Winner: Joker – Hildur Guðnadóttir
  • Little Women – Alexandre Desplat
  • Marriage Story – Randy Newman
  • 1917 – Thomas Newman
  • Star Wars: The Rise of Skywalker – John Williams

Best Sound Editing

  • Winner: Ford v Ferrari – Donald Sylvester
  • Joker – Alan Robert Murray
  • 1917 – Oliver Tarney & Rachael Tate
  • Once Upon A Time in Hollywood – Wylie Stateman
  • Star Wars: The Rise of Skywalker

Best Sound Mixing

  • Winner: 1917 – Mark Taylor & Stuart Wilson
  • Ad Astra – Gary Rydstrom, Tom Johnson & Mark Ulano
  • Ford v Ferrari – Paul Massey, David Giammarco & Steven A Morrow
  • Joker – Tom Ozanich, Dean Zupancic & Tod Maitland
  • Once Upon A Time in Hollywood – Michael Minkler, Christian P Minkler & Mark Ulano